Lt

Деятельность человека пуста и ничтожна, когда не одушевлена идеею
Н.Чернишевский

Увага!

Персональний блог вчителя математики Вовк Людмили Георгіївни

пʼятницю, 4 листопада 2016 р.

Обласний семінар-практикум вчителів математики

 3 листопада 2016 року у ДОІППО відбувся обласний семінар-практикум вчителів математики на тему: "Використання проектних технологій в роботі учителя математики як один із чинників соціалізації учня з метою поліпшення якості знань".
   Вчителі  математики  міста Тернівка поділилися досвідом впровадження проектних технологій на уроках математики. Семінар був змістовний і цікавий. Дуже сподобалися завдання психолого-педагогічної гри "Один день з життя вчителя професіонала" .. З матеріалами семінару можна познайомитися на сайті ДОІППО.

вівторок, 18 жовтня 2016 р.

Шкільна олімпіада з математики 2016

У жовтні 2016 року у Криничанській СЗШ була проведена шкільна олімпіада з математики для учнів 5-10 класів. Пропоную вашій увазі завдання шкільнолімпіади.
Завдання для шкільної олімпіади з  математики   у 5   класі,
2016-2017н.р.
1.           Обчисли: (347•(48+408) - 409•270
2.           У брата і сестри порівну яблук. Брат дав сестрі 3 яблука з тих, що мав 
На скільки яблук стало більше у дівчинки? 
3.           Усі натуральні числа від 1 до 40 записані підряд. Скільки разів трапляється
в цьому записі цифра 5?

четвер, 29 вересня 2016 р.

Турпохід до Бутовичівського лісу

Що є кращим у вихованні учнів, ніж колективні походи та  бесіди у невимушених обставинах.?
 У нашій школі традиційним стало  проведення туристичного походу до Бутовичівського лісу . Незабутні змагання на туристичній стежці, встановлення палатки, туристична пісня  - це обов'язкова складова кожного турпоходу. Діти стають дружнішими, навчаються допомагати один одному, вболівають за свій клас, чекають результатів змагань і дуже радіють, коли отримують перемогу. Тож і цього року відбувся турпохід, на задку про нього ці фото.





неділю, 3 квітня 2016 р.

Родинне свято «Пісня – душа народу»

Мета: Збагатити знання учнів і батьків про народну пісню. Виховувати любов до народної творчості, гордість за український народ, який має славне минуле і багату творчу спадщину. Покращити стосунки між батьками ,  дітьми та сім'ями шляхом виконання українських народних пісень. атьків про народну пісню. Виховувати любов до народної творчості, гордість за український народ, який має славне минуле і багату творчу спадщину. Покращити стосунки між батьками ,  дітьми та сім'ями шляхом виконання українських народних пісень.

четвер, 14 січня 2016 р.

З досвіду проведення контрольних робіт з теорії на уроках геометрії в основній та старшій школі


        Сьогодення ставить дуже високі вимоги до знань учнів.Сучасний випускник школи повинен показати свій рівень підготовки під час ДПА та проходження зовнішнього незалежного оцінювання з математики. А для цього він повинен мати не тільки практичні уміння та навички, а й міцні теоретичні знання з математики.
    Незважаючи на те, що в педагогіці і методиці проведено багато досліджень з питань контролю знань учнів, проблема організації контролю в школі і нині залишається актуальною.
Разом із застосуванням традиційних форм і методів оцінювання рівня досягнень учнів, ми - учителі шукаємо альтернативні підходи до розв’язання цього питання. 
Шановні колеги!
     Пропоную вашій увазі свою розробку  «Контрольні роботи з теорії в курсі геометрії основної та старшої школи».

неділю, 13 грудня 2015 р.

Урок з геометрії в 11 класі "Об'єм тіла . Об'єм куба і паралелепіпеда"


Геометрія 11 клас

Тема: Об’єм тіла. Об’єм куба і об’єм паралелепіпеда
Мета: Вивчити зміст поняття «об’єм тіла», формули для обчислення об’ємів куба та паралелепіпеда. Формувати основні методи обчислення об’ємів, вміння узагальнювати, робити висновки, проводити міркування. Розвивати просторове мислення учнів, вміння використовувати геометричні конструкції у прикладних задачах з метою вимірювання об’ємів, здатність висловлювати свою думку, інтерес до предмета. Виховувати відповідальне ставлення до навчання. Показати важливість геометричних знань, умінь та навичок людям багатьох професій.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання:  довідники з математики, підручник «Геометрія 7-9», підручник «Геометрія 11», підручник «Фізика  7», таблиці - характеристики сільськогосподарської техніки, таблиці – креслення геометричних тіл, модель куба і паралелепіпеда, сірникова коробка, коробка  з-під чаю, картки із задачами прикладного характеру, палетка, куб з ребром 1см.

Хід уроку
І. Мотивація знань.
Проблемна ситуація.
Вчитель: Мені тільки що  вручили листа, в якому написано: «Допоможіть мені визначити: чи можна провести змагання з плавання у басейні з горизонтальним дном і площею 1га, який заповнено1млн. літрів води» .
Як ви гадаєте, що необхідно обчислити, щоб дати відповідь на поставлене запитання?
 ( учні висловлюють свої міркування ).

ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
 (учні записують у зошити дату, тему уроку).
Сьогодні девізом нашого уроку будіть слова:
«Будь-яка теорія важлива для практики»  Ч. Колтон.

ІІІ. Актуалізація знань
1.     Що таке куб?
2.     Що називають паралелепіпедом?
3.     Покажіть моделі куба і паралелепіпеда.
4.     Що ми вже про них вивчали?
5.     Де і коли ви зустрічалися із поняттям об’єму?




ІV.Вивчення нового матеріалу
Вчитель. Сьогодні ми вивчаємо поняття «об’єму» в геометрії, формули для обчислення об’ємів куба і паралелепіпеда. Для вирішення даних питань працюватимемо наступним чином.

1.  Робота з підручником та додатковою літературою.
(Учні об’єднуються  у групи)
1 група. Опрацьовує матеріал про об’єм із підручника  «Геометрія 11» і матеріал про площу із  підручника «Геометрія 7-9», порівнює подані матеріали.

2 група. Опрацьовує  матеріал про об’єм із підручника «Геометрія 11» та матеріал про об’єм і з довідника з математики, порівнює подані матеріали.
Вибирає формули для обчислення об’ємів куба та паралелепіпеда.

3 група. Вибирає із підручника «Фізика 7» матеріал про об’єм тіла.

Після цього робимо висновки і заносимо їх у порівняльну таблицю:
1.     Чи є чітке означення об’єму тіла?
2.     Як можна розуміти поняття «Об’єм тіла»?
3.     Чим схожі поняття «площі» та «об’єму»?
4.     Які властивості приписують об’єму?
5.     Як обчислити об’єм куба?
6.     Як обчислюють об’єм паралелепіпеда?
7.     Як визначається об’єм тіла у фізиці ?


Площа фігури

Об’єм тіла

Чітке означення …
Чітке означення …

1
 Площа – це частина  …

Об’єм – це частина …
2
Прилад для вимірювання площі –

Об’єм вимірюють …
3
Одиниці вимірювання: 

Одиниці вимірювання:
4
Площа фігури – це кількість …

Об’єм  тіла – кількість
5
Формула площі
           прямокутника : S =
             квадрата:  S =

Формула об’єму
      Куба: V =
Паралелепіпеда: V =



2. Комп’ютерна підтримка
(Перегляд матеріалу про об’єм тіл .)
Узагальнимо все вище сказане, переглянувши фрагмент уроку на комп’ютері.
- Порівняйте інформацію , подану у підручниках, довідниках та  на комп’ютері.  
- Де краще подано даний матеріал?

V.   Осмислення  навчального матеріалу.
1. Робота з довідковими таблицями  (див. додаток 1)
 Людям яких професій необхідні знання про об’єм?

2. Геометричний практикум.
Учні отримують тіла , роблять необхідні вимірювання та обчислюють об’єми даних тіл.

3. Задачі на розбиття.
Учні об’єднуються у дві групи і визначають об’єми зображених тіл.
 








4.Розв’язування прикладних задач.

   Учні об’єднуються у змінні групи й отримують різнорівневі картки із завданнями, які необхідно розв’язати за 2 хв. Потім на дошці знаходять свою відповідь у таблиці з відповідями та прикріплюють свою картку у відповідну клітинку. На звороті кожної картки записана частина висловлення.

1.     У басейні з горизонтальним дном і площею 1га міститься  2 млн. літрів води. Чи можливо в цьому басейні проводити змагання з плавання?  (Ні, висота води 20см ).

2.     Цукор-рафінад виготовляють у вигляді шматочків форми прямокутного паралелепіпеда розміром 24*24*10мм. Скільки шматочків цукру повинно міститися у пачці масою 0,5кг?  (72 шт )

3.     Для здоров’я учнів необхідно, щоб у класі на кожного учня припадало не менш ніж 6м3 повітря. Є клас довжиною 10м, шириною 6м, висотою 3,5м. Скільки учнів може знаходитись в ньому без шкоди для здоров’я?    ( 35 )
4.     Будинок має довжину 11м , ширину – 8,5м. На даху  (розташованому горизонтально) цього будинку лежить шар снігу глибиною 25,4см. Який вантаж витримує дах, якщо 1м3 снігу має масу 88кг?  (2089 кг )

5.     Під час сильної зливи за 1 годину випадає шар води висотою 37мм. Визначити масу води, яка випала за такої зливи на прямокутному полі довжиною 100м та шириною 80м, якщо злива тривала 1, 25 години, а 1м3 води має масу 1т. (370т)

6.     Один із найбільших метеоритів має приблизну форму прямокутного паралелепіпеда 4м завдовжки, 2,5м завширшки і 2м у висоту. Його було знайдено у 1894році поблизу мису Йорк. 1см3 речовини метеориту має масу 4г. Яку масу має такий метеорит?  ( 80 т )

7.     Розміри цеглини 7см*14см*28см. Скільки цегли піде на спорудження стіни довжиною 8,4м, висотою 5м і товщиною 49см?   ( 7500 )

8.     Чи вистачить у вас сили підняти куб литого золота з ребром 18,8см?  Густина золота 19,3 г/см3. ( Ні, бо маса куба 128кг)

9.     Скільки тонн зерна вміщує склад прямокутної форми розміром 30*5м, якщо воно насипане рівним шаром товщиною в 1 м?  Густина зерна 800кг/м3.  ( 120т )

10. За кожним ударом серце людини виштовхує 175см3 крові. Серце робить 75 ударів за хвилину. Яких розмірів кубічну посудину потрібно було б мати, щоб вмістити в ній кількість крові, які перекачує серце за добу?  (2,6 м)

11. Хворому призначили краплі для очей, по 2 краплі тричі на день в обидва ока. В ємності 10мл ліків. Об’єм краплі 1/9 мл. Чи вистачить однієї ємності з краплями хворому на тиждень? Відповідь обґрунтувати. ( Так )

12. Івану і Антону довірили викопати канаву довжиною 17,6м, шириною 1м і глибиною0,5м. Іван працює з продуктивністю 0,7 м3/год, Антон – 0,9 м3/год. Скільки часу необхідно, щоб завершити роботу?  ( 5,5год )








Картка висловлення

Мат
не
емат
мож
ику
на
ви
спос

вча
теріг
ти,
аючи
я
р
к  ц
обит
е
ь
с

усі
А. Н
д.
ІВЕН

Таблиця відповідей

5,5

ні
2,6
7500

20
80
72

2089
35
так

370
120


VІ.   Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон»
  1. Що вам сподобалося на уроці?
   2. Назвіть професії людей, яким потрібні знання про об’єм.
   3. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
   4. Чи знадобляться  вам у житті знання, які ви отримали сьогодні на уроці?

VІІ.   Домашнє завдання
Вивчити п. 23 ,
виконати № 1,2,3 за вибором,
скласти прикладну задачу на визначення об’єму. 

Вечір відпочинку "Осінній бал"


Осінній бал
В-1.

Багряна осінь красить клени,
      І золото вбира поля.
І гарно, ніби наречена,
Багрянцем міниться земля.


В-2. Жовтень . Середина осені. Пора, коли жовтіє листя на деревах і кущах, рудіє трава, схиляють додолу голівки пізні квіти, відлітають у вирій останні журавлині ключі, у прощальному вальсі кружляє багряне листя.

В-3. Надворі осінь. Прекрасна, чудова пора. Небо стає блакитним, привітно усміхається сонце. Над лісами та полями пливе шовкове павутиння. Це чудова пора, коли хочеться бути добрішим, а в душі звучить прекрасна музика, музика осінньої рапсодії.
(Звучить мелодія пісні )

В-1. Доброго осіннього дня всім, хто прийшов сьогодні до нашої гостинної зали.

В-2. Доброго гарного вечора всім, хто хоче сьогодні гарно відпочити, а саме в хорошому настрої : співати, танцювати грати  в ігри й одержувати призи.

В-3. Любі друзі, ми просимо вас на мить забути про домашні турботи  та весело сьогодні відпочити, щоб потім ще довго згадувати про наш вечір відпочинку «Осіння рапсодія».

В-1. Спочатку ми ознайомимо з правилами на нашому вечорі:
 - Якщо побачиш товариша без усмішки – віддай йому свою, адже сонячні усмішки, безпечні вулкани сміху, розтоплять крижини у ваших серцях.

В-2. Танцюй. Веселись, відпочивай, активних учасників нашого вечора чекають нагороди.

В-3. Синоптики прогнозують в окремих частинах нашої зустрічі зливу гарного настрою і грім оплесків. Але не чекайте допомоги від погоди, самі дійте, створюйте гарний настрій, радійте життю.  Тож , увага!   Будемо розпочинати наш вечір.

В- 1. Осінь… Золота пора… Скільки приємного, таємничого, цікавого вона несе з собою. Недарма про неї так багато написано віршів, пісень . оповідань. І, мабуть. Немає такого художника, який би не оспівав осінь на полотні.

В-2. Жовкне, опадає листя. Ідеш по вулиці, а під ногами відчуваєш шепіт кленових , дубових, липових листочків. Здається , що кожен із них розповідає свою осінню казку, свою коротеньку історію.

В-3. Опустили берези свої жовті коси. А вітер розчісує їх. Тихо шелестить листя. Ніби про щось розмовляє. Прийшла до дерев осінь і принесла їм золотисті стрічки.

В-1.  В задумі ліс, в німім чеканні
Промайнули гомінливі дні.
Відлетіли солов’ї останні,
Ліс замовкнув і осиротів.

В-2. Тільки небо усміхнулось чисте,
Гралось сонце у рудій траві.
Облетіло пожовтіле листя…
Побіднішав ліс у самоті.
В-3.  Марить, жде, що знов зазеленіє,
А холодний вітер гілля гне.
Жити менше, як живе надія, -
Ліс осінній цього вчить мене.

В-1.   А зараз ми проведемо осінній аукціон.

В-2.  Умови нашого аукціону: зараз ми з вами будемо продавати ось таку осінню композицію квітів.

В-3.  А отримає цю композицію і приз у ній той учасник вечора, який останнім назве слово, яке пов’язане з порою року осінь, слова повторювати не можна.
 І так я починаю:  дощ, листя…. Хто продовжить слова?  (коли слова вичерпаються , учасник, який останнім назвав слово, отримує осінню композицію квітів з призом)

В-1.  Щоб наша зустріч стала для вас ще цікавішою, захопливою, вам потрібно проявити трішки фантазії та винахідливості .

В-2.  Отож пропонуємо вам цей таємничий пакет з «Осіннім пейзажем», в якому знаходяться різні призи, які ви повинні відгадати за нашими описами.
(   Класний керівник зачитує завдання)
(Звучит пісня –вальс Б. Мокроусова  «Осенние листья»

В-1. Догорає короткий осінній день, схиляє свою жовтогарячу голову на повитий серпанком обрій, ніби вкладається спати.

В-2. Осінь, увійшовши в свої права, повелася спочатку суворо, все чогось хмурилася,
Сльозилася, а потім пом’якшала. Очистилось небо від хмар, по густій блакиті вийшло гуляти золоте сонце.

В-3. Воно не гріє по-літньому, але золотить дерева, вкриваючи кожен листочок витонченим мереживом, що навряд чи й художник зміг би намалювати ї х на папері.

В-1. Вже не прийма земля настирливих дощинок,
Все більше у калюжах відблисків небес,
І серед листу жовтого воскрес
Буянням трав пригноблений барвінок.

В-2. У хмарах трублять сурми журавлині,
  Гай скидають шати золоті.
І пишно грає барвою на самоті
Зелена хвоя юної ялини.

В-3. Тендітні руки вогняного змія
Все рідше ніжність віддають землі.
В кирею, зіткану із сивої імли
Вона вгорнулася, зітхає і німіє.

В-1. Зрання спросоння встанеш і біжиш швидше подивитися, як прокидається природа після осінньої холодної ночі. В своє дозвілля нам так приємно поблукати стежками осіннього замріяного лісу.

В -2. І ось ти бредеш навмання лісовими хащами. І верховіття дерев привітно, із вдячністю тобі кивають, а гілля тягне до тебе свої гілочки, ніби хоче привітатися.

В-3. Де-не-де з дерева злітає тоненьке павутиння і навіть від цього тобі стає приємно і радісно на душі, що ліс ще живе своїм життям.

В-1. Ось проміння сонця сягають уже коріння дерев, а згодом сонце починає сідати – наступає надвечір’я.
В-2. Із дерев помаленьку спадає листя, танцюючи в повітрі свій останній осінній танок.

В-3. І це листя, злітаючи з дерев, перетворюється на нескінченний жовтогарячий дощ.


В-1. У осені жовті крила –
Туманів згубився пух.
І ранок упав несміло
На роси у широкий луг.

В-2. У осені добрі думки,
Мов яблука у садах.
Спадає безсоння шумно
Дощами на замерзлий дах.


В-3.   Ми недарма згадали про яблука сьогодні. А традиційно це тому, що саме восени 1 вересня більше, ніж 200 років тому , люди святкували Новий рік і пригощали дорогих гостей яблуками прямо із дерев.

В-1.  А згадайте яблука, що ввійшли в світову скарбницю науки, літератури, живопису?
(Глядачі дають відповіді:

В – 2.  – В міфології «Яблуко роздору» пов’язане з богинею роздору Ерідою. Її запросили на весілля Пелея і Феміди. Еріда підкинула золоте яблуко гостям із написом «Найкрасивішій». Богині звернулись до суду троянського царевича Париса, який віддав яблуко Афродіті, яка обіцяла йому любов найкрасивішої жінки на землі. Афродіта допомогла Парису викрасти Олену – жінку спартанського царя енелая. Це викрадення спричинило троянську війну, яка тривала 8 років.

В – 3   - В науці «Яблуко Ньютона». Звідки ця назва? З дерева впало яблуко на великого вченого. Цей випадок, за легендою, зіграв визначну роль у відкритті закону всесвітнього тяжіння.

В – 1  - В літературі «Вільгельм Телль». Коли владу в Швейцарії захопили австрійці, був виданий Наказ, за яким кожен, хто іде в місто, повинен поклонитися шляпі чиновника. Вільгельм Телль, який жив у горах, йшов у місто зі своїм семирічним сином. За невиконання наказу їм загрожувала смертельна кара. Чиновник замінив страту дивним випробуванням. На голову сина поклали яблуко. Вільгельм Телль повинен був влучити в нього стрілою.)
Гра 1
В-2. А зараз ми запрошуємо до гри «Влучити в яблуко» . На сцену запрошуємо 5 гравців. Гравець  повинен влучити стрілою в яблуко мішені (дарц). Кожен має три проби. Переможець гри отримує приз.

Гра 2
В – 1. А зараз ми пропонуємо вам назвати прислів’я про яблука (можна з місця).
Кожен, хто називає – отримує приз.
(наприклад: Яблуку ніде впасти. Яблуко від яблуні недалеко падає.
Не труси яблуко, поки зелене, визріє, саме впаде. )
Гра 3
В-2. На підносі лежать яблука. Учасникам  гри слід перекладаючи їх на інший піднос, називати сорти яблук. Виграє той, хто назвав найбільше сортів.
Гра 4
В-3. На сцену запрошуємо трьох гравців, бажано дівчат. Вам завдання: нарізати яблука для пиріжків. Кожній учасниці видається ніж, тарілка і яблуко). Враховується швидкість і якість роботи.
Гра 5
В-1. Масова гра «Яблучний асортимент» . На сцену запрошуємо сім  учасників. Кожен з вас отримує набір карток з назвами сортів яблук:  один гравець отримує 7  карток з назвою «Шафран»,  другий – «Антонівка»,  третій – «Анісівка»,  четвертий – «Грушівка» ,  п’ятий – «ульден»,  шостий – «Семеренка»,  сьомий – «Бумажний ранет».
Ваше завдання: шляхом обміну зібрати асортимент із семи різних сортів. 
Переможцем вважається той, хто зробить це найшвидше. (Переможець отримує приз).
Гра 6
В-2. А зараз на сцену запрошуємо трьох учасників, бажано хлопців.
 Кожен з вас отримує дві ложки і миску. Перед вами на підлозі лежать яблука.
Ваше завдання: зібрати розсипані яблука у миску тільки за допомогою ложок, руками допомагати забороняється.
Переможцем буде той, хто назбирає більше яблук. (Переможець отримує приз).

В-3. А осінь така грайлива,
Як крапля із павутин…
Стоїть чорноока нива,
Схилившись на жовтий тин.

В-1. Осінь припадає до землі.
Слухає свою останню тишу.
На відлітнім літовім крилі
Золотом листи у вічність пише.
Рідна доля ходить по стежках
Пам’ятає кожен слід твій теплий…
Осінь тут, як мамина рука, -
Покладає дім посеред степу.

Гра 7            «Хто сильніший»
На сцену запрошуються 6 бажаючих. Завдання: хто швидше надме кульку, щоб вона луснула.

Гра 8  «Півнячі бої»
На сцену запрошуються 8 хлопців. Вони стають парами. Стрибаючи на одній нозі необхідно «збити» суперника, щоб він був змушений стати на дві ноги.
(Гра проходить під музику). Переможці отримують призи.

В-2. Ось і підійшов до завершення наш сьогоднішній іще один осінній вечір.

В-3. Ми намагалися на ньому розповісти про чудову осінню пору.

В-1. Хотіли навчити вас милуватися осінню, донести до ваших сердець її красу.

Разом:  До зустрічі на наступному «ОСІННЬОМУ БАЛІ»

Класний керівник.  Щоб наша зустріч стала для вас ще цікавішою, захопливою, вам потрібно проявити трішки фантазії та винахідливості. Отож пропонуємо вам цей таємничий пакет з  «Осіннім пейзажем», , в якому знаходяться різні призи, які ви повинні відгадати за моїми описами:

-         Ви мрієте про солодке життя? Цей предмет – безперечний атрибут солодкого життя, назвіть його і всі ваші мрії збудуться?                 (цукерка)

-         Жовте , кругле, кисле, ароматне, є прикрасою святкового столу?      (лимон)


-         Зелене, жовте, червоне, всі соки землі приховує в собі?       (Яблуко)

-         Річ швидше жіноча, ніж чоловіча, хоча дівчатка  теж користуються нею. Вона допомагає прикрасити зачіску, особливо коли ти поспішаєш до школи?  (Резинка)


-         Річ з приємним ароматом, яка зігріває тебе і надає тобі сили для роботи, хоча лікарі не радять часто її вживати?     (нескафе)

-         Ця річ дуже необхідна для кожної господині та й чоловіки нею теж користуються. Вона часто буває мокра, але згодом висихає і не втрачає при цьому свого вигляду.
                          ( прищепка )